Hava Durumu

:

:

:

İLK ” EĞİTİM TÜMÜYLE ÇÖKERTİLMİŞ DURUMDADIR

16 Ağustos 2018 Perşembe 13:13

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı

İLK ” EĞİTİM TÜMÜYLE ÇÖKERTİLMİŞ DURUMDADIR

BÜLTEN- CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan İlk,  16 Yılda bugün adını bile hatırlamadığımız Milli Eğitim Bakanları ve ‘’ben yaptım oldu’’ mantığı ile değiştirilen eğitim sistemleriyle,eğitim tümüyle çökertilmiş durumdadır.

En son Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘’LGS ile bir yıl daha devam edeceğiz ‘’açıklaması kabul edilebilir gibi değildir.Çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı,liseye geçiş sistemiyle ilgili kapsamlı bir tartışma yürütüleceğini,konunun taraflarıyla ayrıntılı bir biçimde değerlendirileceğini ifade etmiş olsaydı çok daha makbul bir açıklama olurdu.

Okullar bir yandan nitelikli,niteliksiz olarak ayrılıyor,diğer yandan milyonlarca yoksul aile çocukları niteliksiz meslek liseleri ve imam hatiplere yönlendiriliyor.AKP’li yönetici ve milletvekillerinin çocukları  yurt dışında özel kolejlerde eğitim görürken,yoksul çocukların imam hatiplere mecbur edilmesi kabul edilemez.

Cumhuriyet Halk Partisi açısından konu nettir.Her öğrencinin istediği okul türünde,istediği okulda eğitim almasını sağlayacak orta öğretime geçiş sisteminin kurgulanmasıdır.

AKP,öğrencilerin ilgileri,istekleri,yetenekleri ve tercihlerine göre değil,kendi politik çıkarlarına uygun, ‘’dindar ve kindar nesil ‘’yetiştirmek istemekte,yoksul çocukları kendi istikbali için feda etmektedir.

Son yıllarda her mahalleye imam hatip açılması,öğrencilerin imam hatip liselerine gitmeyince sistemin değiştirilmesi ‘’dindar ve kindar nesil ‘’arzusundan başka bir şey değildir.

Diğer yandan,kamu kaynaklarının yine kamu gereksinimleri için kullanılması gerekirken devlet okullarından esirgenen kaynakların özel okullara transfer edilmesi AKP’nin siyasal tercihini kimlerden yana koyduğunun kanıtıdır.

Hiçbir eğitim planlamasına dayanamayan,AKP’nin ideolojik ajandasıyla açılmış çok sayıda imam hatip lisesi derhal Anadolu liselerine dönüştürülerek öğrenciler ve velilerin mağduriyeti giderilmelidir.

AKP’nin ‘’yap-bozuna’’ dönüştürülmüş eğitim sistemi,konunun taraflarıyla acilen tartışılmalı,her öğrencinin ilgi ve istekleri doğrultusunda kamu kaynakları da yoksullardan yana kullanılarak yeniden kurgulanmalıdır dedi.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV