Hava Durumu

:

:

:

BİR KAHRAMANI ANARKEN

25 Ekim 2018 Perşembe 08:44

Tarsuslu Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke unutulmayan kahramanlarımızdan

BİR KAHRAMANI ANARKEN

BİR KAHRAMANI ANARKEN

..

Geçen yıl şehadet şerbetini içen Tarsuslu Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke unutulmayan kahramanlarımızdan..

Onu arkadaşları gibi,  annesi Aydanur ve  babası Hüseyin Köreke' de unutmadılar.

Bizlere arkadaşları Kahraman Ozan Olgu Köreke için bir yazı göndermişler.

Bizde bu kahramanı unutturmamak ve yeni nesillere anlatmak için arkadaşlarının duygularına tercüman olalım istedim.

İşte arkadaşlarının duygu ve düşünceleri..

‘ O nur yüzü, o şen şakrak kahkahası, tebessümlü bakışları hep hafızalara kazındı hayatı boyunca. Tarsus` ta doğup büyüdü, hep birincilikler hep başarılar, her dalda dereceler, ödüller kazandı. Tam da anne ve babaların yaramaz çocuklarına örnek gösterdiği o kıskanılan evlat oldu, Ozan Olgu Köreke. Hayali pilot olmak, şanlı yuva Kuleli Askeri Lisesini kazanmak, İstanbul boğazının o parıldayan yüzüne, denizin mavi incisi o kutsal yuvada okumak ve kutlu tarihinin bir parçası olmaktı. Nice zenginlerin bile paralarıyla evlatlarını yerleştiremediği ilim irfan ocağına, ülkenin bir çok ilinden büyük Tarsus ilçesinden bir tek kahramanımız girebildi, siz düşünün artık gerisini.

Kuleli' de o gencecik yaşına rağmen başarılarına devam etti, milli sporculuğa kadar yükseldi, kazandığı madalyalarını asacak yeri bile kalmadı. Arkadaşlarının, komutan ve öğretmenlerinin sevgisine mazhar oldu, gönülleri birer birer fethetti. Kahraman Ozan` ın hayaline ulaşamaması, göklerin fatihi olamaması, pilotluğa seçilememesi kimsenin aklından ucundan bile geçmiyordu. "Ozan` ı seçmeyecekler de bizi mi seçecekler!" arkadaşları bunu söylüyordu. Elemelere girdi, kararlar okundu. "Pilotluğa elverişli değildir." İşte o zaman başladı Ozanımıza karşı yapılan oyunlar. Ama bizim Ozan bu yılmak asla yok fıtratında.  

"Madem pilot olamadım, ben de çok başarılı bir kara subayı olurum." dedi. Ama, Harp Okulunda, anlayamadığı bir şekilde haksızlığa, hakaretlere, yıldırma politikalarına maruz kaldı. Yine yılmadı, azminden hiç eksilen bir şey olmadı. En değer verdiği 'Adalet' olgusunun olmaması kendisini üzen tek şeydi. Tüm bunlara rağmen Teğmen oldu, taktı yıldızını alnının akıyla, başı dik bir şekilde subay oldu. Şimdi  o haksızlıkları yapanlar hapishanenin dört duvarı arasında ve demir parmaklıklar ardında yaptıklarının cezasını çekmeyi bekliyor. Değdi mi peki?

Annesinin nur yüzü, babasının prensi, arkadaşlarının yol göstericisi artık başarılı bir Türk Subayı olmuştu. Madalyalar, başarılar, ödüller ardı arkasına sıralandı durdu tıpkı eski günlerdeki gibi. Evlendi bu arada, mutlu yuvasını da kurmayı ihmal etmedi. Hangimize böyle bir evlat nasip oldu ki?

Vatan sevgisi, görev aşkı, hırsı ve mücadelesi hiç dinmeden, görev yeri batıda olmasına rağmen hep Terörle Mücadelede Yüksekova, Nusaybin, Şırnak, Şemdinli, Silopi, Çukurca' da bulundu.

-Ekim 2017, Hakkari/Çukurca-. Görev bilinci yüksek, Üsteğmen Köreke silah arkadaşlarını topladı ve

"Hazırlanın göreve gidiyoruz" dedi. Sonraları öğrenildi, kahraman Ozan` ın bu göreve gönüllü gittiği. İşte öyle bir yiğit aslandı Kahraman Ozan. Helikopterden atladılar, Ozan` ın ayağı burkuldu. "Ozan helikoptere geri bin, devam etme istersen" dediler. Silah arkadaşları,

"Komutanım, siz geri dönün", Ozan ise " Aslanlar, buraya beraber geldik, beraber döneceğiz." dedi. Bunu anca şehadetinden tam 7 ay sonra yanıbaşındaki vatan sevdalıları paylaşabildi. Çukurca` nın o sarp kayalarında birkaç gün önce şehit olan evlatlarımızın şehadete ulaştığı o noktada durdu, namazını kıldı, ruhlarına dua etti. Sanki şehadet onu çağırıyordu. Vatan sevgisi, görev bilinci, fedakarlık ve iman,  hepsi budur işte. Artık görevin biteceği gün, geri dönme vakti geldi. Sadece yapılacak son bir işleri kalmıştı. O alçakgönüllü kalbiyle "Aslanlarım, siz yoruldunuz. Siz oturun, ben gider yaparım." dedi. Gitti, ama o kansız hainlerin döşediği alçak ve kalleşçe mayın sonucu şehadet şerbetini içerek cennet mekandaki yerine intikal etti.

Ey Kahramanlar kahramanı Üsteğmen Ozan Olgu Köreke, tam 1 yıl doldu, o çok sevdiğin mavi gökyüzüne uçup gideli.

Biz sevenlerinin gözü yaşlı ama başı dik ve gururlu. Vatan uğruna, devlet ve millet aşkıyla hiç yılmadan ve tereddüt etmeden şehit oldun diye.

Şehidim, ruhun şad olsun...

Bizde şehidimizi rahmetle minnetle anıyoruz..

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV