Hava Durumu

:

:

:

BUGÜN 12 EYLÜL 2018

12 Eylül 2018 Çarşamba 08:43

BİR İHTİLALİN YILDÖNÜMÜNDE AKLIMIZA GELENLER

BUGÜN 12 EYLÜL 2018

YAKUP BONCUK ....

BİR İHTİLALİN YILDÖNÜMÜ

Türkiye'de tarihe geçen ilk darbe, 27 Mayıs 1960 Darbesidir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşen darbeleri şöyle bir sıralarsak; 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 askeri müdahaleleri unutulmaz. 15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişimide dün gibi hafızalarda..

Her ne kadar darbeye karşıysak da, darbe olması ülkeyi 10 yıl hatta 20 yıl gerilere götürüyor olsa da o karanlık günleri unutmak mümkün değil.

Hele ki bir 15 Temmuz hain darbe girişimi yok mu?O darbe girişimi ve yaşananlar elbette unutulmaz. 2016 yılının 15 Temmuz gecesi yaşanan o hain darbe girişimi halkın sokağa inmesiyle bertaraf edildi.

FETÖ’nün yıllarca ülkemizde değişik alanlarda ve mekanlarda yuvalanmasının ardından giriştiği hain darbe girişimi 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı sokaklara, meydanlara inmeye çağırması ve bunun gerçekleşmesi  ile  ve vatanını milletini, devletini gerçekten seven vatanperver  asker, polis ve devlet görevlileriyle halkın sayesinde bertaraf edilmiştir.

Allah bizlere bir daha böyle günler yaşatmasın.

Bugün 12 Eylül 2018. Bir darbenin yıldönümü.. Yani bundan 38 yıl önce yaşanan 12 Eylül 1980 askeri harekatının yıldönümü..

Hatırlatmak gerekirse…Takvimler, 12 Eylül 1980'i gösterdiğinde, kalıntıları günümüze kadar süren, Cumhuriyet tarihinin seçilmiş yönetime üçüncü askeri müdahalesi gerçekleşmişti. 12 Eylül 1980 Askeri harekatının gerekçeleri arasında ülkede yaygınlaşan siyasi  olaylar, işlenen cinayetler  gösterildi. Bu müdahale ile Süleyman Demirel'in Başbakan'ı olduğu hükümet görevden alındı, Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi, 1970 sonrasında değiştirilen 1961 Anayasası uygulamadan kaldırıldı ve Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir askeri dönem başladı.

Bu dönem yaklaşık dokuz yıl sürdü. 12 Eylül 1980  ihtilalinin  ardından partiler lağvedildi, parti liderleri önce askeri üslerde gözetim altında tutuldu, ardından yargılandı. Darbenin ardından 1982 yılında cumhurbaşkanı seçilen müdahalenin mimari Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, 2014 yılında açılan anayasal düzeni değiştirmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılsa da, kararın onanması için Yargıtay'da beklediği sırada 2015 yılında hayatını kaybetti.

Her ne kadar 12 Eylül Askeri Harekatının yapıldığı dönem Genelkurmay Başkanı  olan Kenan Evren sağ kesimlerce de, sol kesimlerce de eleştirilse de, o dönem halk hareketi olarak o ihtilal yapılmamış olsaydı, bugün Türkiye’de Suriye’deki gibi karışıklıklar olacaktı. Milyonlarca insan ölecekti.  O ihtilalde Evren ve arkadaşlarının arkasında halk vardı, o ihtilal halk için yapılmıştı.

12 Eylül dönemine gelene kadar Türkiye’nin en karışık kentleri Ordu Fatsa ve Tarsus idi. Tarsus’ta sağ- sol olayları yüzünden kurtarılmış mahalleler varken, Cetvel’de oturan bir insan Anıt’a, Mithatpaşa mahallesine, çarşı merkezine gelemiyordu.  Yine sol kesimlerin etken olduğu mahallelerde oturan insanlarda Cetvel’e gidemiyor, Makam’dan geçemiyordu.

Cetvel’de oturup Cengiz Topel Lisesinde okuyan bizim gibi yüzlerce öğrenci, can korkusu ile okula gidip geliyorduk.  İkamet ettiğimiz mahalle sağ görüşlü, okulumuzun bölgesi sol görüşlüydü. Ve o tarihte 15 yaşında olan bizler,  Sağ ile sol arasında  can korkusu yaşıyorduk.

Analarımız,  bacılarımız birbirine gidip gelemiyordu. Kardeş kardeşi sağ veya sol görüşlü diye birbirine zıt görüşte oldukları için görüşemiyor, görüşenler birbirini darbediyor, bıçaklıyor, kurşunluyor, öldürüyordu.

Sadece Tarsus mu, sadece Ordu mu? Türkiye’de bir sağ sol davası çıkarıp kardeş kardeşi vurdurdular. Hatta anasını, babasını vuranlar vardı.

Yani o günlerde insanlar sağcı, solcu diye birbirine düşürülürken dış güçler ülkemizi parçalamak istiyordu. Ve Kenan Evren başkanlığındaki Askeri komuta o ihtilali yapmak zorunda kalmıştı. Ki, o zaman 12 Eylül harekatı olmasa bugün bu ülke Suriye’den beter olacaktı.

Ama o ihtilali yaptı diye tek suçlu Kenan Evren ilan edildi.

Oysa ülkeyi o duruma düşürenler, kardeşi kardeşe vurduranların hiç mi suçu yoktu?

Bugünlerde ben 12 Eylül öncesinin ne kadar kötü olduğunu çok iyi hatırlıyorum ve Kenan Evren’e  ülkeyi parçalanmaktan kurtardığı için dua ediyorum.

Elbette darbe iyi bir şey değil. O halde ülkemize sahip çıkalım, dış güçlerin oyunlarına gelmeyelim.

Ve bugünkü siyasete baktığımızda ise 12 Eylül öncesinin solcusu, bugün sağcı olmuş, sağcısı ise sol partiye gitmiş. (Yüzde yüz değilse de çoğunluk bu kategoride) Yani artık ideal kalmamış, dünya menfaat dünyası olmuş!..

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV