Hava Durumu

:

:

:

DERİLER 5 TL İÇİN HEBA OLDU

19 Ağustos 2019 Pazartesi 09:10

Maalesef Tarsus'ta kesilen kurbanların derilerinin çoğu heba olmuş

DERİLER 5 TL İÇİN HEBA OLDU

DERİLER 5 TL İÇİN HEBA OLDU

11-14 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Kurban bayramında duyarsız insanlar yüzünden milli servet heba oldu.

Maalesef Tarsus’ta kesilen kurbanların  derilerinin çoğu heba olmuş.

Türk Hava Kurumu (THK) adına kurban derisi toplayan görevliler, özellikle bayramın ikinci günü kesilen kurbanların derilerinin tuzlanmaması nedeniyle koktuğunu tesbit etti.  Havaların sıcak olması bir yandan, derilerin tuzlanmadan  bekletilmesi yada torbalara konulması diğer yandan kokmaya neden oldu. Bu nedenle toplanan derilerin yarıya yakını heba olurken kokma ve çürüme meydana geldiğinden çöpe gitti. Bu  nedenle kurum deri gibi önemli bir gelir kapısından olurken, milli servet de heba olmuş oldu.

Yetkililerden öğrendiğime göre bu yıl  Türk Hava Kurumu (THK) adına kurban derisi toplanmasının yanı sıra deri topama işi bazı hayır kurumları ve birçok cami yaptırma ve koruma derneği ile talebelere yardım dernekleri deri topladılar.

Yine üniversitede öğrenim gören birçok öğrenci ve ailesi de çevrelerinde kestirilen kurbanların derisini bağış olarak topladı. Eğitime de katkı sunan derilerin kokmaması ve çürümemesi için kesimden hemen sonra bolca tuzlanarak sarılması ve mümkünse soğuk bir yerde bekletilerek ve güneş ışınlarından korunarak  bağış için gelenlere verilmesi gerekiyordu.

xx

DERİLER HEM ÇÜRÜDÜ, HEM KOKTU

Bu yıl Ağustos ayının en sıcak günlerine denk gelen kurban bayramında özellikle birinci gün kurbanını kesen vatandaşlardan çoğu, deriyi tuzlamadan bıraktı. Aynı gün deri bağışı alınamayan bölgelerde, vatandaşlar derisini ikinci güne bıraktı. Ancak birgün  sıcak ortamda bekleyen deriler tuzlanmadığı için koktu ve çürümeye başladı.  Türk Hava Kurumu (THK) adına kurban derisi toplayan görevliler ikinci gün topladıkları derileri kontrol ettiğinde tuzlanmadığını gördü. Bu nedenle hem koku saçan hem de kurtlanıp çürümeye başlayan deriler satılamadı. Haliyle kokan deriler bozulduğu için toplu olarak ayrıştırılıp  imha edilmek zorunda kaldı. Bu yıl hem sıcaklardan hem de kurban kesenlerin ihmalinden dolayı hem Türk ekonomisi, hem de Türk Hava Kurumu (THK) maddi açıdan zarara girmiş oldu.

Bu yapılan yanlışların vatandaşlara anlatılması, gelecek sene yine sıcak aylara denk gelecek olan kurban bayramında kesilen kurbanların derilerinin kokkaması, heba olmaması için tedbir alınması gerekiyor.

xx

5 TL İÇİN DERİ KOKTU

Bu yıl derilerini, tuz alıp deriyi tuzlamayan vatandaşlar ise 5 TL vermediği için derilerin çoğu  çöpe atılmak zorunda kaldı.

Oysa kurban vecibesi için 1,5- 2 bin TL gibi paralar veren hayırseverler basit bir şeyi unuttu. Kurban kesenler  5  TL daha verip tuz almadığı ve derisini tuzlamadığı için yaşanan vahim olay herkesi üzdü.

ykb

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV