Hava Durumu

:

:

:

ETEM ÇALIŞKAN İLE ETKİNLİK

10 Kasım 2019 Pazar 12:59

Çalışkan‘ın eserlerinden oluşan sergi, Çalı Çırpı ve senfonik ezgiler Sergi ve söyleşi etkinliği adını taşıyor

ETEM ÇALIŞKAN İLE ETKİNLİK

ETEM ÇALIŞKAN İLE ETKİNLİK

Türkiye Ve Tarsus'un en değerli sanatçılarından Etem ÇALIŞKAN bugün Tarsus’ta..

Çalışkan ‘ın eserlerinden oluşan sergi, Çalı Çırpı ve senfonik ezgiler  Sergi ve söyleşi etkinliği adını taşıyor.

Seri bugün Üstgeçit altında saat 16 .00 da açılacak.

ETEM ÇALIŞKAN KİMDİR ?

Gazeteci, ressam, hattat. 1928'de Tarsus’un Göçük Köyü’nde doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Mersin’de tamamladı. Yüksekögrenimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Bölümü’nde yaptı. Prof. Sabri Berkel’den desen, Prof.Emin Barın’dan yazi, Prof. Namık Bayık’dan afiş ve grafik dersleri aldı. Anıtkabir’deki yazıtların yazılmasında Prof.Barın’a yardımcı oldu. 1954 yılında Akademi'de sanat öğrenciliğini sürdürürken gazetecilik mesleğine girdi. Yeni Sabah gazetesinde ressam ve kaligraf olarak çalışmaya başladı. Sonrasında Ankara'da Zafer ve Öncü gazetelerinde; İstanbul'da Hareket, Dünya, Akşam, Milliyet, Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

1982 yılında Hürriyet gazetesinden emekli olduktan sonra Milliyet gazetesine Türk Büyüklerini çizdi ve albüm kitap olarak yayınlandı. Güneş gazetesine Kur-an'ın Türkçe anlamını, Sabah gazetesine Yunus Emre Divan'ını hazırladı. Çizgi röportajlar yaptı. 1954 yılında Yapı Kredi Bankası'nın 10. yıl afişi, Şükran Belgeleri, Diplomaları, Madalyaları'nı yaptı.

1980'li yıllarda Atatürk'ün 100. doğum yılının Maliye Bakanlığınca çıkarılan altın ve gümüş anı paraları, TBMM'ce yayınlanan 100. yıl kutlama afişleri, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın ifadesi olan tarihteki Türk Devletleri'nin PTT Genel Müdürlüğünce bastırılan pulları, 1990 Yunus Emre Uluslararası sergi yılında Kültür Bakanlığı'nca yayınlanan el yazması "Yunus Emre Albümü". Bu çalışmalarına 2000 yılında bir çalışmasını daha ekledi. Türk ulusuna bereket kaynağı Gazi Mustafa Kemal'in 15-20 Ekim 1927 tarihinde TBMM'de Cumhuriyet Halk Fırkası'nın 2. büyük kongresinde okuduğu büyük nutkunu el yazması olarak harf harf yazdı. Kültür Bakanlığınca anı kitabı olarak yayınlandı. 17 ciltlik el yazması orijinalleri Başkent Üniversitesi Abdülrahim Tuncay Atatürk Müzesi'nde yerini aldı.
Atatürk portreleri çizimiyle de ünlü sanatçı aynı zamanda Atatürk imzasını da tasarlayan kişidir.

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV