Hava Durumu

:

:

:

Koçak Ankara'da konuştu

07 Ekim 2016 Cuma 08:29

Tarsus TSO Başkanı Koçak, 9. Ticaret ve Sanayi Şura'sına katıldı

Koçak Ankara'da konuştu

GAZETETARSUS-Tarsus TSO Başkanı Koçak, 9. Ticaret ve Sanayi Şura’sında Mersin adına konuştu

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, 9.Ticaret ve Sanayi Şurası'nda tüm Mersin İli Oda ve Borsalar’ını temsilen konuşma yaptı.
Ruhi Koçak, Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı Şura’da yaptığı konuşmada, Mersin ilinin  321 kilometrelik sahil şeridiyle tüm sektörlerinde farklı üretim desenlerine sahip;ekonomik çeşitliliği zengin bir kent olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Mersin, Tarım, Sanayi, Lojistik ve Turizm neredeyse birbiri ile rekabet eder duruma gelmiş;Hem kentin hem de bölgenin katma değeri olmuştur. Ancak, ülke ekonomisinin Marmara Bölgesine sıkışması;Ülkenin diğer yörelerinde yeni ekonomi bölgelerinin ortaya çıkmasının önünde bir engel olarak durmaktadır. Türkiye’nin yeni ekonomi bölgelerine ihtiyacı vardır. Ancak, gelin görün ki;Küresel ekonomide dikkat çeken Mersin ve Çukurova’nın,  havalimanı inşaatı yarım kalmıştır. Yarım kalan aslında ülkenin zenginliğidir. Bu anlamda, Mersin ve hinterlandı, Türkiye’nin yeni Marmara’sı olmaya adaydır. Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanı inşaatı tamamlanırsa; bölgenin katma değerli ürünleri aynı gün Avrupa’da, Uzak doğuda ve Körfez ülkelerinde olabilecektir. Havaalanı aynı zamanda yeni sektörleri de tetikleyecektir. Varlığı tamamen bu havalimanına bağlı olan turizm sektörü canlanacak ve yatırımcılar yıllardır beklenen otellerin temellerini atacaktır. Çeşmeli’ye kadar olan Otoyolun, Taşucu’na kadar uzamasına yönelik startı verilen projenin hayata geçirilmesi, biz Mersinlilerin beklediği en önemli projelerden bir diğeridir.

Taşucu bizim için önemli bir noktadır. Konya ve Karaman illeri başta olmak üzere, Silifke ve kuzeyinde bulunan bölgenin ithalat ve ihracat kapısı durumunda olan, ama atıl durumda olan Taşucu/Seka limanı, sıkışan Mersin Limanının da can simidi durumundadır.

Halen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı uhdesinde bulunan liman ve geri sahasının özelleştirilmesi sağlanarak ekonomiye kazandırılması, ülkemizin 2023 hedeflerine verilecek önemli bir destek olacaktır. İki komşu kent düşünün ki; arasındaki mesafe kara yoluyla 10 saat olsun. Mersin–Antalya arası Akdeniz Sahil Yolu projesinde sona yaklaşılmış ancak zorlu kısmı kalmıştır. Kalan yolun tamamlanması bölge turizmini ve ticaretini olumlu etkileyecektir. Mersin’deki 8 Turizm merkezinden Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi yatırımcılara 2006 yılında tahsis edilmiş ama bugüne kadar herhangi bir yatırım yapılmamıştır. Bunun dışındaki yedi turizm merkezi henüz daha yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilememiştir.

Bu merkezlerin yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesi, beraberinde onlarca sektörü tetikleyecek olan Mersin turizmi için hayati bir konudur. İlk domino taşına dokunursanız, diğer tüm sıkıntılar arka arkaya devrilecektir. Bu vesileyle Tarsus’ta kurulmasına karar verilen ve çalışmalarına başlanan Tarım İhtisas OSB ve Gıda İhtisas OSB’si bu önemli domino taşlarındandır. Mut Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ve bölgeye doğalgazın gelmesi de Mut ve Karaman sanayisini Akdeniz'le buluşturacaktır. Sayın Kalkınma Bakanımıza ve Başbakanımıza desteklerinden dolayı Kentim adına teşekkür ediyor, hepinize sözcüsü olduğum Mersin İli adına saygılarımı sunuyorum.”
YKB

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV