Hava Durumu

:

:

:

KOCAMAZ CANLI YAYINDA İÇİNİ DÖKTÜ

01 Mart 2019 Cuma 11:50

KOCAMAZ: BİZE YAPILAN OYUNLAR DEMOKRASİ TARİHİNE KARA LEKE OLARAK GEÇTİ

KOCAMAZ  CANLI YAYINDA  İÇİNİ DÖKTÜ

 

GAZETETARSUS- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz dün adaylık konusunda açıklamalarda bulundu.

Kocamaz ,. Başkan adaylığının engellenmesi konusu ile belediye hizmetlerini anlatıtğı  toplantıda şunları söyledi:

“Bizim görev yaptığımız dönemde bir uçtan başlayıp tüm grup yollarını asfalt yapıp tamamlardık. Toplamda 5500 km kırsalda yol yaptık. Susuz yerleşim alanı bırakmadık. Gerek tarımsal gerek sosyal hizmetlerde gerek engellilere verdiğimiz hizmetlerde Türkiye’de model olduk çığır açtık. Diğer Büyükşehir belediyeleri gelip bizden örnekler aldı.

Biz halkla bütünleşmişken özellikle yerel yönetimlerde halka hizmette ortak paydada birleşmişken başımıza bazı işler geldi.

Poli çok , tika yüz, yani politika çok yüzlülük demek. Siyaseti Hz. Peygamberde Aziz Atatürk de yaptı. Dolayısıyla bir siyaseti sadece halkımıza hizmet aracı olarak gördük. Entrikalara kapılmadık. Bu kitabımızda yok. Üçkağıtçılarla ilgilenmedik fihristimizde onların isimleri yok.Biz sadece bu ülkeye bu kente olan borcumuzu ödemek için siyaset yaptık. Bizim halkımızla bütünleşmemizden halkımızla buluşturduğumuz gönül bağımızdan rahatsızlık duyanlar fitne fesat yalan dedikodu iftira çıkardılar. 5 yılda üç tane genel seçim 7 haziran 2015, 1 kasım 2015, 24 Haziran 2018 de seçimler yapıldı. Bir Cumhurbaşkanlığı, bir referandum yaşadık. Bir 15 Temmuz hain darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı bu ülke. Onu fırsat bilenler, daha önce KOM’dan üstümüze operasyon yapmak isteyen Fetocular 15 Temmuz’dan 17 gün sonra belediyemizin üzerine kumpas kurdular, Belediyeyi bastılar. Birçok daire başkanımızı, genel sekreterimizi evlerinden gözaltına aldılar. Daha sonra adliyedeki uzantıları tarafından tutuklattılar cezaevine gönderdiler. Biz ilk günden sisimizi yükseltip bağırdık, Burhanettin Kocamazın yönetimindeki belediyede Apocu da Fetocu da olmaz dedik. Arkadaşlarımız cezaevinde üzüldü, aileleri perişan oldu,  ama sonunda beraat ettiler. Bunun vebalini alçaklar nasıl ödeyecekler?

Biz ailemizden aldığımız terbiye gereği doğruluk dürüstlük ve inanç değerlerimizle ilgili hassasiyetleri öğrendik. Vatan millet bayrak aşkıyla sevdalarımızı öğrendik. Bu ülkede hiçbir ayrım yapmadan yaradılanı yaratandan dolayı sevdik. Herkesi kucaklamayı öğrendik. Ayrımcılığa tefrikaya karşı olmayı öğrendik. Onun için bugün Allaha çok  şükür her inanç ve kökenden her siyasi düşünceden doğum yeri neresi olursa olsun Mersin’de yaşayan veya yaşamayan bütün insanların takdirini kazandık.

Bir siyasetçi Mersin’de Tarsus milliyetciliği yaptı dedi. Biz her ilçeye eşit mesafede durduk. Hatta beklide onların söylediği gibi değil, sırf laf etmesinler diye Tarsus’a diğerlerinden biraz daha uzak durduk.

1 milyon 800 bin insanımızın tamamından sorumlu olarak hepsine hizmet vermeye çalıştık. Bugün örnek alınan bir belediye olduk. Sadece Türkiye’den değil, Avrupa birliğinden BM den ödül alan bir belediye haline geldik.

Bize fırsat verselerdi önümüzdeki dönem Mersinin bütün büyük projelerini tamamlayacaktık. Zaten o projelerini tamamladıktan sonar Tarsus’tan sonra gelip mersin’de belediyecilik yapma gayretimiz olmazdı. Buna tahammül edemediler. Bu projeleri hayata geçirirsek Mersin ilerleyecek önü açılacak halk daha rahat hayat sürecek dememize tahammül gösteremediler.

Biz göreve geldiğimizde Mersin işgal altındaydı. Parklar kaldırımlar birçok yerde belediyenin de teşvikiyle kulubübeler konulmuştu. İnsanlar kaldırımdan geçemiyordu. Birçok yer peşkeş çekilmişti. Biz göreve gelerek bütün kanunsuzlukları ortadan kaldırmak için mahkeme kararlarını uygulamak için mücadelede ettik, baronlarla mücadele ettik.

Bizim her zaman halkımız arkamızda. 805 muhtarın büyük çoğunluğu ile bütünleşmiş olmamızdan rahatsızlık duydular.

Eylül ayında benim aday yapılmayacağım ile ilgili hiçbir açıklamada bulunulmadan bir başka kişi aday yapıldı. Herşeyin bir başı varsa sonu da olacaktı. Ama ülküdaşlık hukuku ve bunca yıllık birlikte yol arkadaşlığı yaptık, bir teşekkürle taltif edilebilirdi. Biz onu bekledik, maalesef onu da göremedik. Biz sorumluluk taşıyan insanlarız ilk günden bu yana bize çeşitli telkinler yapıldı. Biz hem telkinlere hem tekliflere karşı bekledik, hiçbir cevap vermedik. Çünkü biz diğer adaylar gibi Mersin büyükşehir belediyesine uzak değildik, biz belediye ile evliydik, halen görevdeydik, Bütçesini çıkarmak mecburiyetindeydik.

Üç aylık sessizlik dönemimizde akıl almak iftiralarla küfürlerle tehditlerle karşılaştık.  İnsanı üzen ormanı yok eden ormanın sapı da o ormandaki ağaçtansa bizide kahreden yıllarca birlikte yürüdüğümüz, ama birilerinin dolduruşuyla hatta ekmek verdiğimiz insanların bize karşı sosyal medyada kalemşörlük yapmaları, küfürlere maruz kalmamız ki bunların 150 cıvarındaki kişiyle mahkemelik olduk. Hakaret davası açtık. Baskı ve yıldırma politikaları neticesinde ömrümüzün geçtiği siyasi partiyle yolumuzu ayırmak durumunda kaldık.

Kapının önüne konacaksınız ama orada göz hapsinde kalacaksınız, bir yere kıpırdamayacaksınız. Bu bizim için kabul edilemezdi. Vatandaşında talepleri doğrultusunda hizmetlerin yarım kalmaması için  çalışmayla devam ettik.

Benim şahsımda Mersin’in önü kesildi. Biz İyi Partiye geçtik oradan aday olmaya karar verdik. Üç kağıtlar kumpaslar oyunlar orada da peşimizi bırakmadı. Görevi sadece o başvuru belgelerini seçim kuruluna vermek olan şahıslar ya bir tehdit aldılar ya dünyalıklarla başları döndürüldü, o dosyaları oraya vermediler. Yapılan bütün anketlerde son üç aydır ve öncesinde de açık ara öndeydi. Son üç ayda yine açık ara önde çıkıyorduk. En yakın rakibimizden 8 puan öndeydik. Biz 2014 de bu belediyeye ittifaksız geldik. Gerek Cumhur tarafında, gerek CHP - HDP tarafında bizimle ilgili ittifaklar kurularak bizi seçimde yenme gayreti içine girildi. Ama  biz onların bugün kurmaya çalıştığı ittifakı gönül ittifakı olarak zaten 1994 den bu yana kurmuştuk.

 

DOSYAMIZ NEDEN VERİLMEDİ?

Bir arkadaş ”Göreceksiniz Kocamaz İyi partiden bile aday olamayacak” dedi. Dosyamızı saat 17.00’den 15 dakika sonra vermeye gittiler. Ben o gün iki dostumun cenaze törenine katılmak için Tarsus’a gitmiştim. Bana saat 17 ‘ye 5 kala dosyamın verilmediği haberi geldi. Genel merkezi aradım. Saat 17.05’de Meral Akşener iyi parti  il başkanını görevden aldı.. Yetkisiz hale geldi. 17.10’da da ben İyi partiden istifa ettim. Buna rağmen adaylığımızı engellemek için insanların kafasını karıştırmak için 17.26 ‘da o dosya Seçim kuruluna ulaştırılıyor. Benim ilk aradığımda bizim başvuru için Ankara’ya gönderdiğimiz incelendikten sonra ile gönderilen evrakların içinde, benim ile ilgili evraklar çıkarılıp yok edilmiş. İyi Parti il merkezinde halen o evraklar yok. Bunların bir yedek nüshası bizde vardı, onları Seçim Kuruluna ulaştırın dedim arkadaşlar ulaştırdı. Onların bir geçerliliği yok aslında. Geçerli olmayan evrakları İl seçim kurulu neden aldı o zaman. Bunda sonra ben Ankara’ya gittim, İyi Parti genel merkezi ile görüştüm ve DP’den aday olma kararı aldım. DP genel başkanı Gültekin Uysal ve Mersin il başkanı Tural Kadızade ile görüşüp bir gün sonra DP den aday olduğumuzu bildirdik. Seçim kuruluna verdik, kabul edildi.

Bundan sonra hakkımızda itiraz edenlerin Cumhur adayı ittifakı ile boy boy fotoğrafları var.

Buraya kadar konu anlaşılmıştır. İl Seçim kurulu kendi ilan ettiği geçici listelerden  bu zatı muhteremlerin itirazları neticesinde bizim aday olamayacağımıza karar veriyor. Alınan karar kendi içinde çelişkili. Bir tarafta diyor ki, dosyanın geç verilmesi nedeniyle İYİ Partiden aday olamayan kocamaz, İYİ partiden aday olduğu için DP’den adaylığı yasaya aykırıdır diye engellemeye çalışıyor.

Bakın ifadeye. Bu bir hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Maalesef Mersin’de yapılacak yerel seçimlere gölge düşmüştür. Bu seçim ve öncesi yaşananlar Türk Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

 Bu zatı muhteremler, sadece Büyükşehire değil, Akdeniz belediye başkan adayımız Mehmet Akif Çifçi içinde itirazda bulunuyorlar. Onun da adaylığının önüne set çekiliyor, aday olması engelleniyor. Ama bir şeyi unutuyorlar. Bütün işlemler aynı. Orada Akdeniz belediye Meclis üyeliği listesi de veriliyor. Ona itiraz etmeyi unutmuşlar. Akdeniz belediye Meclis üyeleri duruyor ve  Seçim kurulu onları kabul etmiş görünüyor.

Burhanettin Kocamaz tek başına bir şey olmayabilir. Ama bu bir Demokrasi mücadelesi,. Demokrasiye bugün sahip çıkmazsak ne zaman çıkacağız. Bu seçim sadece Mersin’in seçimi olmaktan çıkmıştır. Sadece bir yerel seçim olmaktan çıkmıştır. Bu seçim Türk demokrasisini yeniden ayağa kaldırma ve sahiplenme seçimidir. Bizim aday olmamız bitirildi, önümüz kesildi. Ama bu memlekette Demokrasiye sahip çıkacak, ülkeyi bugün yaşanan Mersin Odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyi atlatacak elbette yiğit, cesur, memleket sevdalıları, demokrasi sevdalıları vardır.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz , dün yaptığı toplantıda kendi yerine gösterilecek adayı açıkladı.

Kocamaz “Bu ülkede Devlet adamlığı yapmış olan Ayfer Yılmaz bu işi sahiplenmiştir. Benim sizden isteğim boş durmak yok. Her yere koşacağız her noktada halkımızla buluşacağız. .” Dedi.

 

YKB

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV