Hava Durumu

:

:

:

Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitleri için anma etkinliği

28 Temmuz 2018 Cumartesi 10:32

Tarsus Belediyesi, şahadetinin yıldönümünde Molla Kerimi anıyor

Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitleri için anma etkinliği

BÜLTEN- Tarsus Belediyesi, şahadetinin yıldönümünde Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitleri için anma etkinliği düzenledi.

Büyük vatan aşkları ve cesaretleriyle, Tarsus’un kurtuluşunda ön safta yer alıp şehit olan Molla Kerim ve silah arkadaşları için düzenlenen program Sıraköy Mahallesi Sıtkı Durağında gerçekleştirilecek.

Molla Kerim’in ve silah arkadaşlarının Tarsus’un ve bölgenin kurtuluşunda önemli kahramanlıklar gösterdiğini, Çeliktaş Müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitlerini rahmet andıklarını ifade eden Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus’un tüm değerlerine sahip çıktıklarını, Molla Kerim ve silah arkadaşlarını da unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

Başkan Can, “Milli Mücadele dönemi milli tarihimizin en kritik dönemlerinden birisidir. Bu dönemde Türk Milleti var olma-yok olma mücadelesi vermiştir. Bu mücadele neticeleri itibari ile de çok önemlidir. Eğer milli mücadele kaybedilmiş olsa idi asırlardır üzerinde yaşadığımız vatanımız elimizden alınacak, milli birliğimiz yok olacaktı.

İşte bu amaçlarla ülkemize ayak basan Fransız işgal güçleri ve işbirlikçileri 28 Temmuz 1920 tarihinde Çeliktaş Müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve silah arkadaşlarını elleri kelepçeli halde BAC köprüsü üzerinde haince şehit etmişlerdir. Şehit Molla Kerim’in mübarek cenazesi düşman askerleri tarafından yok edildiği için mezarı dahi yoktur.

Kahraman Şehitlerimiz Türk’ün asla esir edilemeyeceğini ve zulme boyun eğmeyeceğini, söz konusu vatan olunca gözünü kırmadan canını seve seve feda edeceğini dosta düşmana göstermiş ve bölgemizin kurtuluşunda önemli bir fedakarlık göstermişlerdir. Tarsus’un tüm değerlerine sahip çıktığımız gibi Molla Kerim ve silah arkadaşlarını, Molla Kerim’in köyünde anarak ruhlarını yad edeceğiz’’ ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı Şevket Can, 28 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 19.00’da Sıraköy Mahallesi, Sıtkı Durağında düzenlenecek olan Molla Kerim ve Kuvayi Milliye Şehitlerini anma programına bütün vatandaşları davet etti.
 
 
Molla Kerim Kimdir:

MOLLA KERİM ÇELİKTAŞ
(188…-1920)

Molla Kerim ÇELİKTAŞ’ın ataları, Antalya yöresinden gelerek Tarsus’un Sıraköy Karabucak Mahallesi’ne yerleşen “BOZALİOĞULLARI” dır.

Molla Kerim’in, Fransız işgali sırasında mücadele veren Batı Bölgesi Komutanı Sinan TEKELİ ile yakın akraba oldukları ifade edilmektedir.

Molla Kerim’in çok cesur, keskin bir nişancı, vatanı söz konusu olunca ölümün üzerine gitmekten asla korkmayan, aynı zamanda çok yardımsever ve insancıl bir kişiliğe sahip olduğu belirtilmektedir.
Molla Kerim, “Yol açan” anlamına gelen “FETTAH” takma adını bir süre kullandı.

M. Kemal Paşa’nın açtığı “Kurtuluş Bayrağı” altında toplanan ve “Sivas Kongresi Temsil Heyeti”nin talimatı doğrultusunda kurulan “Tarsus Grubu”na ait 9 müfrezeden biri de “Milis Subayı Molla Kerim”in komutasındaki “Çeliktaş Müfrezesi”dir.

Sinan Bey, Molla Kerim’i Tarsus Grup Komutanı yaptı.

Molla Kerim ÇELİKTAŞ; Pozantı’nın kurtuluşunda, Kavaklıhan Zaferinde, Çamalan ve Belemedik baskınlarında önemli görevlerde bulundu.

Pozantı’nın kurtuluşundan sonra, milis kuvvetlerimiz Tarsus’un çevresini kuşattılar. Kuşatma uzun sürdü. Tarsus’ta mahsur kalan Fransızları kurtarmak için iki binden fazla Fransız kuvveti 27 Temmuz 1920 günü Adana’dan hareket etti. Fransızlar, yolları üzerindeki köyleri ve insanları acımasızca yaktılar.
Fransızları, Kamberhüyüğü Deresi civarında karşılayan Molla Kerim ve “Çeliktaş Müfrezesi”, düşmanın sayısal ve silâh üstünlüğüne rağmen kahramanca çarpıştı.

Çembere alınmalarına rağmen geri çekilmeyen Molla Kerim ve Müfrezesi kalleşçe tuzağa düşürülerek esir alındılar.

Yerli işbirlikçilerin yardımıyla Fransız işgal güçleri tarafından, 28 Temmuz 1920’de BAC Köprüsü civarında “Çeliktaş Müfrezesi”ndeki adamlarıyla birlikte şehit edildiler.Şehidimizin mübarek cesedi düşman tarafından yok edildiği için mezarı da olmamıştır.

O’nun anısını yaşatmak amacıyla, Demirkapı semtinde 14/Ekim/1954 tarihinde yaptırılan okula “Kerim Çeliktaş”; Tarsus’un bir mahallesine “Şehit Kerim” ismi verilmiştir.

Ayrıca, Molla Kerim ÇELİKTAŞ’ın anısını ölümsüzleştirmek amacıyla, dönemin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ, 27/Aralık/1998 tarihinde Yeni Mahalle “Cetvel Köprüsü”nde yaptırdığı anıta “Heykeli”; “ diktirilmiştir.

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, ölüm yıldönümünde doğduğu Sıraköy Mahallesi’nde anma etkinliği düzenliyor.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV