Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya'dan 2017 Yılı Buğday Raporu

05 Mayıs 2017 Cuma 15:35

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 2017 Yılı Buğday Raporu hakkında bilgi verdi

Tarsus  Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya'dan 2017 Yılı Buğday Raporu

Tarsus  Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 2017 Yılı Buğday Raporu  hakkında bilgi verdi.

Başkan Kaya konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

‘’İklim, toprak, topografya özellikleri bakımından birbirine benzer olan, ülkenin idari yapılanmasına uygun, yönetilebilir büyüklükte, tarım ürünlerinin ekolojik ve ekonomik olarak en uygun yetiştirilebildiği bölgeler tarım havzası olarak kabul edilmiş, 2009 yılında ülke genelinde 30 adet tarım havzası belirlenmiştir.

Ancak, Ülkemiz için önemli stratejik ve arz açığı olan tarım ürünlerini öncelikle kendi kaynaklarımızdan karşılamak, desteklemelerin daha sağlıklı ve rasyonel dağılımını sağlamak amacıyla havza bazlı destekleme modeli oluşturulmuş, Sayın, Bakanımızın açıklamaları ve yeni yapılan düzenlemeler ile 2017 yılından itibaren uygulanacak modelde tarımsal faaliyet yapılan her ilçe bir tarım havzası olarak kabul edilerek ve 941 tarım havzası belirlenmiştir. Model kapsamında; Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önemi olan, insan beslenmesi ve sağlığı açısından önemli ve hayvansal üretimin ana girdisi olan yem ihtiyacını karşılayacak 21 ürün destekleme kapsamına alınmıştır.

Türkiye’de tarım sektöründe gerçekleşen üretim ve fiyat bazlı değişimler, sektördeki önemli gelişmeler ve uzmanların dönem içerisinde sahada yaptıkları çalışma sonuçlarını ve gözlemlerini içeren saha raporları ile belirli tarımsal ürünler için hazırlanan ürün raporları yayınlanmaktadır. EBRD MİKRO & KOBİ FİNANSMAN PROGRAMI 2016 Tarım Sektörü raporunda "Dünyada Uluslararası Ticarete Konu Önemli Tarımsal Ürünlere Dair Fiyat ve Üretim Beklentileri Dair Fiyat ve Üretim Beklentileri" başlığında , Buğday ihracat fiyatlarının 2016 yılı sonlarında farklı eğilimler gösterdiğini ve bir önceki yılda gerçekleşen seviyelerin altında seyrettiğini gözlemlemiştir.

2017 yılı buğday üretim sezonu ve hasatların başlamasına az bir süre kala Buğday ile ilgili hazırladığımız bu raporda Dünya ve Türkiye de yaşanması muhtemel beklentilere yer vermeye çalıştık.

Bol ve bereketli bir sezon geçirmek dileğiyle.’’

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV