Hava Durumu

:

:

:

VAHAP SEÇER HALK TVDE

19 Ekim 2019 Cumartesi 11:08

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'de hayata geçirdiği çalışmaları, yapacaklarını ve tarımın geleceğini anlattı

VAHAP SEÇER HALK TVDE

Halk TV ekranlarında Sami Doğan ile “Tarımda Neler Oluyor?” programının canlı yayın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’de hayata geçirdiği çalışmaları, yapacaklarını ve tarımın geleceğini anlattı.

Mersin’in tarım potansiyeli olan bir kent olduğundan söz ederek, kentin yaklaşık yüzde 25’lik bir kısmının tarım toprağı olduğuna değinen Seçer, Mersin’in 400 bin hektar civarında tarım toprağı bulunduğunu belirtti. Seçer, “Tarım sadece ekonomik olarak değerlendirilecek bir alan değil, sosyal olarak da çok önemli bir sektör. Çünkü istihdamda önemli bir paya sahip. Birçok insan bu alandan direkt ve dolaylı geçiniyor. Özellikle Mersin birçok tarımsal ürünün yetişebileceği muazzam mikroklima iklime ve tarım topraklarına sahip. Toros Dağları’nın eteklerindeki küçük aile işletmelerini de önemsemek lazım. Bizim küçük üreticilere, aile işletmeciliği yapan çiftlere bir araya gelmeyi öğretmemiz lazım” dedi.

“Saygın noktalardaki ülkeler tarımsal teknolojik atılımlar yapmışlar”

Tarımın desteklenmeye muhtaç bir alan olduğundan ve dünyanın neresine gidilirse gidilsin tarımına destek olmayan hiçbir devlet yapısının bulunmadığından bahseden Seçer, şöyle devam etti:

“Tarım bir başına ayakta kalacak dinamiklere sahip değildir. Çünkü tarımdaki üretim maliyetleri daima o ürünün dünya piyasalarındaki değerinin çok üstündedir. Enerji pahalıdır. Gübre üretmek pahalıdır. Akaryakıt pahalıdır. Tarımcılara ‘Temel sorununuz ne diye’ sorarsanız; ‘Akaryakıt, gübre ve tohum’ der. Tohum da özellikle son dönemlerde ıslah teknolojisi, GDO teknolojisi, tohum teknolojisini farklı boyutlara taşıdı. Elde edilen hibrit tohumlar çok değerli tohumlar. Milyonlarca lira para ödeniyor, ithal ediliyor. Birçok devlet, gelişmiş ülke bunu becermiş. İsrail, Hollanda, Almanya, Amerika tarımda birçok alanda dünyada saygın noktalarda olan ülkeler. Önemli tarımsal teknolojik atılımlar yapmışlar, biz onu yapamamışız.”

“Tarım topraklarının imara açılması kabul edilebilir bir durum değil”

Programda Sami Doğan, Büyükşehir Yasası ile köylerin ve tarım arazilerinin, tamamıyla konutun, turizmin ve sanayinin tehdidi altına girdiğinden söz ederek, bu konuda Belediye Yasası’na ilişkin, tarım topraklarının korunması için çalışacak belediyeler ile beraber bir harekete öncülük edip etmeyecekleri ile ilgili soruyu Seçer’e yöneltti. Seçer de bu konudaki yasal mevzuattan bahsederek,  “Bunlar bizim de belediye başkanları olarak üzerinde hassasiyetle durmamız gereken konular. Toprak ve üretim önemli. Tarım topraklarının bilinçsizce imara açılması kabul edilebilir bir durum değil. Bu konuda çok hassas bir belediye başkanıyım. Ziraatçı kökenli olmam da bunu sağlıyor. Yasaları hakkıyla uygularsanız ve bir tarafından delip, arkasından dolanmazsanız böyle işler olmaz. Yoksa mevzuat, gidin tarım topraklarını imara açın demiyor ama bir tarafından bir gedik buluyor insanlar. Maalesef rant her şeyin önüne geçiyor. Bizim 1/100.000’lik çevre düzeni planımız var. Orada tarımsal faaliyet yapılacak alanlar, sanayi ve konut alanlarının hepsi işaretlenmiş. Alt ölçekli plan çalışmalarımız da var. Bunlarda da çok büyük hassasiyet gösteriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Amacımız kar değil, küçük üreticiye destek olmak”

Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatifçilik alanındaki faaliyetleri başlattıklarını ve bir kadın kooperatifi kurduklarını aktaran Seçer, “Kadınlarımızın özellikle üretimlerinin değerlenmesi, pazar değeri bulması için önemli çalışmalar yapılacak bir kooperatif oluşturuldu. Bazı kooperatiflere ortak olundu. Burada bizim amacımız bu faaliyetlerimizden belediyemizin kar etmesi değil, orada küçük üreticilerimize destek olmak” dedi.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV