Hava Durumu

:

:

:

MEHMET BAL’I ANARKEN

Yakup BONCUK

Yakup BONCUK

28 Nisan 2019 Pazar 10:21
MEHMET

YAKUP BONCUK  

MEHMET BAL’I ANARKEN,

..

Tarsuslu usta bir sanatçıydı o..

25 Nisan Mehmet Bal’ın ölüm yıl dönümü idi.

Yeşilçam filmlerine hazırladığı afişlerle de tanınan ressam Mehmet Bal 87 yaşında iken 25 nisan 2014 de  Tarsus' ta vefat etti.

Bu yılda unutulmayan  Bal rahmetle anıldı.

Birde anlamlı sergi vardı Tarsus’ta..

“Mehmet Bal Sinema Afişleri Sergisi” TASADER- Şaban Daşçı Plastik Sanat Evi’nde açıldı. TASADER Başkanı Osman Homurlu açılış konuşmasında usta ressam Mehmet Bal’ı anlattı.

Bir dönem herkesin büyük bir ilgiyle izlediği Yeşilçam filmleri çoğumuzun hafızalarına kazınmıştır. Gerek Türk Sinemasının ünlü isimlerive oynadıkları filmler afişleriyle birlikte belleğimizin bir yerinde kendine yer bulmuştur. İşte tüm o afişleri yapanın Tarsuslu Ressam Mehmet BAL olduğunu ise çoğumuz bilmeyiz. Bugün Tarsus'ta adına bir sanat galerisi olan ünlü Ressam ve İllistratör Mehmet BAL... 
İşte O film Afişleri Tarsuslu Araştırmacı-Yazar Hikmet ÖZ'ün de desteğiyle TARSADER binasında sergilenmeye başlandı.

Serginin açılışına Mehmet BAL'ın eşi ve birçok sanatsever Tarsuslu katıldı. 
Açılışta Hikmet ÖZ tarafından Mehmet BAL'ın hayatını anlatan bir de video sunum gerçekleştirildi. Bir dönemin Yeşilçam filmlerini hatırlamak ve nostalji yaşamak isteyenler buyursun.

Sergi Tarsus Tarihi Evler sokağında devam etmekte..

KİMDİR MEHMET BAL?

Mehmet Bal, 1930 yılında, Tarsus'un İnceark mahallesinde, yoksul bir ailenin üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.

Çocukluk günleri ikinci dünya savaşının en sıkıntılı günleri içinde geçti. Her şeyin karne ile satıldığı savaş yıllarında, Annesi ve kardeşleriyle hasadı yapılmış ekin tarlalarında başak topladı. Ortaokul birinci sınıfta annesini kaybetti. Resme olan ilgisi bu yıllarda başlar. Babası Halil Bal, o yılların adeta bir kültür merkezi sayılacak nitelikteki "Sadık Paşa Gazinosu”nda garsondu. Gazinonun tiyatro sahnesi, balkonu, locaları bulunuyordu. O yılların tiyatro toplulukları gösteri ve konserlerini bu gazinoda yaparlardı. Mehmet Bal'ın sanatsal gelişiminde burada izlediği gösteri ve konserlerin büyük etkisi olmuştur.

Askere gitmeden önce, Tarsus Şar Sineması’nda ayda 30 lira karşılığında, sinemanın gösterimde olan filmlerin fener afişlerini yapmaktadır. Tabela işlerini evinde yapmakta,  ev kirasını, kendisinin ve kardeşlerinin geçimi ve okul masrafları için gerekli parayı kazanmaktadır. Kız kardeşlerinin eğitimi ve geçimi için çaresiz kalmış, eğitimine devam edememiştir.

Çizdiği karikatür ve çizgi romanları Tarsus ve Adana'daki gazetelere götürür. Gazeteciler bunların klişesi olmadan basılamayacağını söylerler. Hevesi kırılır, çaresizdir, linol usulü klişe bu arada ortaya çıkar.

Mehmet Bal ilk resim sergisini 1953 senesinde Tarsus'ta o zamanki Şehir lokantasının boş salonunda açar. Yaptığı yağlı boya tabloların çoğu satılmıştır.

Daha önce Adana Öğretmen okulunda eğitim gören Zehra(Zehra Kundakçı) hanımla tanışarak 1953 yılı okul bitiminde nişanlanır. 1955 yılında evlenirler. Bu evlilikten Halil ve Hilal isimli iki çocukları olur.

1956 yılında Mehmet Bal’ın sinemacılık serüveni de başlar. Kışlık Saray Sineması’nın dört ortağından biridir. Birinci vizyon filmlerle sinemayı Tarsus’ta ön plana çıkarır. Sinemacılıkta Tarsus'ta bir ilk olan sinemaskop perdeli yazlık Saray sinemasını da 1956 yazında hizmete sokar.1959 yılında her şeyiyle yepyeni bir sinemanın işletmesinde ve yönetiminde ön plandadır. Yeni Sinema’da Tarsus’ta ilk defa tüm personel özel kostümlüdür. Film başladıktan sonra müşteri biletli bile olsa sinemaya giremez. Seyirciler ancak film arasında salona alınır. Tamamen yabancı film gösterimi sunan sinemanın 18,30 matinesinde alt yazılı orijinal yabancı film gösterilmektedir.

Yeni sinemanın bitişiğindeki atölyesinde yaptığı sinema afişleri oldukça başarılı olarak insanlara sunulması İstanbullu film şirketleri tarafından fark edilir.

Yaşadığı şehirde unutulmaz anılar ve izler bırakan Mehmet Bal Tarsus’ta hiç unutulmaz. Her zaman her yerde, yaptığı tabelalar, afişler, karikatürler, sinemacılık anlayışı ile anılır. İstanbul’da yaptığı afişler Tarsus’ta ilgi ile izlenmeye başlamıştır. Çırakları sürdürmeye çalışır Mehmet Bal’ın sanatsal çabasını. Ama hiçbir zaman hiç kimse bir Mehmet Bal olmayı beceremez.

Mehmet Bal ülkemizin milli bayramlarında gazetelere yaptığı günün anlamını belirten kompozisyonlarla tüm ülke insanının gönlünde taht kurmuştur. Muhtelif gazetelerin ilk sayfasında yer alan Atatürk ve ulusal bayramlarımız konulu komposizyon, yıllarca evimizin ve işyerlerimizin duvarında keyifle yer almıştır.

 “YAKIN TARİHİMİZ VE ATATÜRK” adlı eserin ikinci bölümü olan "Bir Devletin Doğuşu" Eskişehir’de tamamlanır. "YAKIN TARİHİMİZ VE ATATÜRK, 1876-1938" adı altında kitaba dönüştürülür.

Bir dönem Eskişehir’deki çalışmalarını bitiren Mehmet Bal memleket hasretine dayanamaz. 2003 yılında Mersin'e gelir. Sık sık uğradığı Tarsus’ta çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği mekânlarda eski dostları ve çocukluk arkadaşları ile hasret gidermeye çalışır. Bu arada boş durmaz. Yurdun çeşitli yerlerinde Yakın Tarihimiz ve Atatürk konulu çalışmalarından oluşan sergiler yapar.Tarsus Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz beyin istekleri üzerine "TARSUS'un KURTULUŞ DESTANI"nı çizgi roman olarak hazırlar ve Belediye yayını olarak bu eşsiz eser basılır.Ayrıca Atatürk’ün Tarsus’a ilk gelişinde Tarsus Şelalesi’ni ziyaret etmesini konu alan resim çalışması da yapmıştır. Bu çalışma Tarsus belediyesi tarafından çoğaltılır ve tüm Tarsus’ta dağıtılır.

Mehmet Bal 60 yılı geçen sanat yaşamında binlerce eser meydana getirmiştir. Mehmet Bal’ın sanat ve meslek hayatının belli dönemleri anlatılmaya çalışılmıştır. Mehmet Bal Mayıs 2010 tarihinden bu yana Tarsus’a tekrar yerleşmiş ve  “Mehmet Bal Sanat Galerisi”  adına yaptırılmıştır.

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV