Hava Durumu

:

:

:

TARSUS’TA SİREN SESLERİNİN NEDENİ

Yakup BONCUK

Yakup BONCUK

01 Mart 2019 Cuma 12:18
TARSUS’TA

 

YAKUP BONCUK ,.

TARSUS’U İNLETEN SİREN SESLERİ!

Özellikle bizim Tarsus’ta insanlar çok meraklı.

Bir yerde iki ambulans arka arkaya gitse telefon açar sorarlar:

“Tarsus’ta  büyük bir kaza mı var?”

Niye diye sorduğumuzda, ambulansların  hareketliliğinden ve arka arkaya gitmesinden dolayı merak edip sorduklarını söylerler.

Yine bir yere itfaiye aracı gidiyor olsa, durum aynı. Sorular benzer..

“Tarsus’ta  büyük bir  yangın olayı mı var?”

“Niye?” diye sorduğumuzda,  bu kez itfaiye araçlarının  hareketliliğinden ve arka arkaya gitmesinden dolayı merak edip sorduklarını  bildirirler.

Geçenlerde hava güzel, arkadaşlar  kahvehanenin dışına masayı atmışlar, hem güneş banyosu yapıyorlar, hem okey çeviriyorlar. İçlerinden biri uzaklarda bir siyah duman görmüş. Hemen telefona  sarılıp beni aramış:

“Boncuk gardaşım Tarsus yanıyor mu?”

“Ne yanması? Haberim yok!”

“Birde gazeteci olacaksın. Baksana havaya. Simsiyah dumanlar yükseliyor.”

“Tamam araştırıp sana bilgi veririm” diyorum. Araştırıp soruşturuyorum, bir yerlerde tarladaki anızları yakmışlar. İtfaiyecilerimiz sağolsun konuyla ilgileniyor.

Dün  Cetvel’den bir arkadaşım telefon açtı.

“Boncuk gardaşım,  az önce deprem mi oldu?” diye sormaz mı?

“Ben bisikletin üzerindeyim,  bir şey hissetmedim. Ama siren sesini duydum elbette.”

“Peki  bu ortalığı inleten siren sesleri nedir?”.

İnsanlar  konuyu merak etmiş. Sabah saatlerinde Tarsus’ta birçok yerde özellikle okullarda bir siren sesi çalıyor. Arkadaşım  anlatmaya devam ediyor:

“Önce düşündüm, bugün 10 Kasım mı diye? Henüz Şubat ayındayız. Bugün 28 Şubat. Yani Kasım ayında değiliz. Bugün  Türkiye’de hayatını kaybeden bir ünlü kişi de yok. Acaba deprem mi oldu da bizim haberimiz yok. Deprem olduysa ben hiç sallanmadım ki. Bu siren niye çalıyor?”

Vatandaş merak etmekte haklı..

Durup dururken sabah saatlerinde Tarsus gibi in cin top oynayan bir kentte siren sesleri duyulduğunda kimse bunu hayra alamet olarak yorumlamaz değil mi?

Biz de mesleğimiz icabı günleri, haftaları, ayları, önemli tarihleri not alıp ezberimizde tutuyoruz.

Geçtiğimiz  yıllarda kimler ölmüş, kimler bu dünyadan öte aleme uğurlanmış onları da notlarımız arasında tutup güncelliyoruz.

Bu kez 28 Şubat tarihi itibariyle çalan siren sesleri ise bir önemli gün için.

Bilmeyenler varsa, yada unutanlar olduysa hatırlatayım.

“ 28 Şubat Dünya Sivil Savunma günü”dür.

Sivil Savunma günü fikri, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra çıkmıştır. Sivil halkın silahlardan kendini nasıl koruyacağını öğrenmesi fikrine dayanan bir gün olarak algılanmaktadır.  Daha sonraki yıllarda sivil savunma kavramı sadece savaş dönemlerinde değil, barış dönemlerinde de, doğal afet ve büyük yangınlarda halkın can ve mal güvenliğinin korunması şeklinde düşünülmüştür. Türkiye'de 1959 tarihinde İç İşlerine bağlı olarak Sivil Savunma Müdürlüğü kurulmuştur. İleri ki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 14.11.1988 tarihli 7126 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28 Şubat “Sivil Savunma Günü” olarak kabul edilmiş olup; her yıl Bakanlık Merkezinde, Taşra Teşkilatında, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm okullarda oluşturulan Sivil Savunma Kulüpleri aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır. Sivil savunma savaşta ve afetlerde halkın can ve mal kaybını en aza indirme amacını taşıyan ve top yekün savunmanın en önemli unsurlarından biri olan; Savaş zamanı halkın can ve mal kaybının en aza indirilmesi; Afetlerde can ve mal kurtarılması; Büyük yangınlarda can ve mal kaybının azaltılması;  Yok olmaları veya çalışamaz hale gelmeleri durumunda yaşamı büyük ölçüde etkileyecek olan kamu ve özel kurum ve kuruluşların korunması ile bunların acil onarımlarının yapılması; Savaş zamanı her türlü savunma faaliyetlerinin sivil halk tarafından desteklenmesi; Cephe gerisinde halkın moralinin kuvvetlendirilmesi; konularını kapsayan Silahsız, Koruyucu, Kurtarıcı önlem ve faaliyetler bütünüdür.

Bu önemli günü hafızanıza not edin. 28 Şubat’larda Siren çaldığında telaşa kapılmayın.

.................................................................................

Tel. 0533. 324 8800

e mail. yakupboncuk@gmail.com

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazetetarsus.com sorumlu tutulamaz.

ARŞİV